گردشگری

نمایشگاه «مشروطه، از تهران تا صاحبقرانیه» در باغ تاریخی نیاوران

به مناسبت یکصد و هفدهمین سالروز امضای فرمان مشروطه، نمایشگاه روایی «مشروطه، از تهران تا صاحبقرانیه» در محوطه باغ تاریخی نیاوران برگزار شد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، در نمایشگاه روایی مشروطه، از تهران تا صاحبقرانیه مرحله نخست رویدادهای انقلاب مشروطه ایران که در تهران به وقوع پیوسته در قالب عکس و سند روایت شده است.

انقلاب مشروطه ایران شامل مجموعه رویدادهایی است که در چند مرحله از سال ۱۲۸۴ تا ۱۲۸۸ خورشیدی رخ داد و به تغییر رژیم سیاسی ایران از پادشاهی مطلقه به پادشاهی مشروطه انجامید؛ مرحله نخست این جنبش که موضوع نمایشگاه حاضر است، از آبان‌ماه ۱۲۸۴ در تهران آغاز شد و در فرجام خود به صدور فرمان مشروطیت در ۱۴ مردادماه ۱۲۸۵ رسید.

محتویات اسناد به نمایش درآمده در این نمایشگاه برگرفته از کتاب واقعات اتفاقیه در روزگار است. این کتاب یکی از پراهمیت‌ترین گزارش‌های تاریخی مربوط به انقلاب مشروطه ایران است. نویسنده کتاب، محمدمهدی شریف کاشانی از شاهدان و کنشگران انقلاب مشروطه و از نزدیکان سید عبدالله بهبهانی، یکی از دو پیشوای بزرگ مشروطه در تهران است.

شریف کاشانی این کتاب را به شکل مصور تهیه و عکس‌هایی از رجال سیاسی و رویدادهای مرتبط با انقلاب مشروطه را پیوست گزارش تاریخی خود کرده است. تهیه این عکس‌ها که برخی‌شان منحصر به فرد هستند، به یاری هنرمندی به‌نام غلامرضا عکاس صورت پذیرفته است.

از کتاب واقعات اتفاقیه در روزگار تنها یک نسخه خطی، مشتمل بر ۳۵۹ برگ وجود دارد که در کتابخانه ملک نگهداری می‌شود.

علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از روز ۱۴ مرداد تا ۲۱ مرداد از ساعت ۹ تا ۱۷ به محوطه ضلع شمالی کاخ موزه صاحبقرانیه مجموعه نیاوران واقع در میدان شهید باهنر مراجعه کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا