آخرین خبرعلم و تکنولوژيعلمی و فناوری

فضانورد روسی سوار بر بازوی رباتیک اروپایی شد

یک فضانورد روس پرواز آزمایشی روی یک بازوی رباتیک را انجام داد. این فرایند بخشی از یک پیاده روی فضایی موفقیت آمیز در خارج ایستگاه فضایی بین المللی بود.

به گزارش ماد به نقل از اسپیس، سرگی پروکوپیف فرمانده ماموریت «اکسپدیشن ۶۹» سوار بخش انتهایی بازوی رباتیک متعلق به اروپا(ERA)شد تا تحمل و قدرت آن را آزمایش کند. این بازوی رباتیک با ماژول «نائوکا» در جولای ۲۰۲۱ میلادی به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد، اما تا آوریل ۲۰۲۲ میلادی در بخش روسی فعالیتی انجام نداد.

از آن زمان تاکنون ERA برای تغییر مکان یک رادیاتور بزرگ و یک آزمایش هوابند به کار رفته است. اما این نخستین باری بود که یک انسان روی بازوی مذکور جابه جا می شد.

آندری فدیاف، فضانورد روسی داخل ماژول «نائوکا» بازوی رباتیک ۱۱.۳ متری را کنترل می کرد. همزمان پروکوپیف به آرامی روی بازو حرکت می کرد. دیمیتری پتلین که در پیاده روی فضایی شرکت کرد، در مکانی نزدیک وی بود تا آزمایش را رصد کند و از آن عکس بگیرد.

آزمایش حدود ۴۰ دقیقه طول کشید و نشان داد می توان این بازو را می توان برای تغییر موقعیت فضانوردان در پیاده روی های فضایی آینده به کار برد. همچنین آزمایش نشان داد بازوی مذکور قابلیت های بازوی رباتیک Canadarm2 را دارد که از بخش عملیاتی آمریکا پشتیبانی می کند.

قبل از امروز و طی پیاده روی فضایی، اعضای خدمه هنگام انجام فعالیت هایی خارج از ایستگاه با استفاده از دیرک های«استرلا» که به طور دستی راهبری می شدند، از ماژولی به ماژول دیگر می رفتند.

علاوه بر این فعالیت پروکوپیف و پتلین محافظ زباله های فضایی را برای محافظت از نواحی روی ماژول تحقیقاتی کوچک Rassvet نصب کردند که رادیاتور و قفل هوای جابجا شده در آنجا قرار داشتند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا