علم و تکنولوژيعلمی و فناوری

هوش مصنوعی از یک متن باستانی رمزگشایی کرد

سه دانشجو پس از خواندن یک کتیبه باستانی ۲ هزار ساله با استفاده از هوش مصنوعی برنده جایزه یک میلیون دلاری شدند.

به گزارش ماد از بی‌بی‌سی نیوز، این کتیبه باستانی در پی فوران آتشفشان «مونت وسوویو» (Mount Vesuvius) در سال ۷۹ میلادی سوخته بود و متن آن تا کنون قابل خواندن نبود. گمان می‌رود این کتیبه متعلق به پدرزن جولیوس سزار بوده و درباره موسیقی و غذا صحبت می‌کند. کارشناسان این پیشرفت را یک «انقلاب» در فلسفه یونانی نامیده‌اند.
محققان اعتقاد دارند سبک نوشتاری مشخصه «فیلودموس» Philodemus فیلسوف یونانی است که از آموزه‌های اپیکور پیروی می کرد و ممکن است فیلسوف ساکن در هرکولانیوم (Herculaneum) بوده است. در قرن هجدهم صدها کتیبه پاپیروس در کتابخانه یک ویلای تجملی در این شهر کشف شد که این تنها کتابخانه از متون دوران روم باستان است که کشف شده است. اما محتوای این کتیبه ها برای محققان یک راز باقی مانده بود. این کتیبه ها بطرز بدی سوخته بودند بطوری که وقتی محققان می خواستند آنها را باز کنند از هم می‌پاشیدند.
دکتر فدریکا محقق پاپیروس شناسی در دانشگاه ناپل در این خصوص گفت این بلا از سوی دیگر یک نعمت هم بود چون دمای بالا موجب کربنیزه شدن و حفظ طومارها شده بود که در غیر این صورت می‌پوسیدند و از بین می‌رفتند. سال گذشته یک پیشرفت حاصل شد زمانی که دکتر «برنت سیلز» و تیم او از دانشگاه کنتاکی (امریکا) از «سی تی اسکن‌» با وضوح بالا برای باز کردن متن ها استفاده کردند، اما جوهر کربن سیاه استفاده شده در طومارها از خود پاپیروس قابل شناسایی نبود.
سیلز با سرمایه‌گذاران حوزه فناوری همکاری کرد و یک جایزه یک میلیون دلاری برای حل این مشکل تعیین کرد. یک تیم از سه دانشجوی حوزه فناوری پی بردند که هوش مصنوعی ممکن است بتواند راه حلی ارائه کند. این دانشجویان یک مدل هوش مصنوعی ابداع کردند که قادر بود با شناسایی الگوها حروف و کلمات را شناسایی کند.
فدریکا گفت: این آغاز یک انقلاب در فلسفه یونان است.
این مدل تا کنون ۲ هزار حرف (کاراکتر) یونانی را در یکی از چهار طومار اسکن شده توسط تیم دکتر سیلز رمزگشایی کرده که تنها پنج درصد از متن است. اکنون ترجمه این کاراکترها فاش کرده که مولف درباره منابع لذت در زندگی با اشاره به موسیقی و غذا بحث کرده است. در یک بخش از نوشته فیلودموس این سوال را مطرح کرده که آیا کمیت کمتر لذت بیشتر به همراه دارد. این محققان امیدوارند فناوری هوش مصنوعی بتواند برای خواندن ۹۰ درصد از تمام چهار طومار در سال جاری و در نهایت برای خواندن همه ۸۰۰ طومار به کار رود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا