فرهنگ و هنر

رتبه نهم برای فیلم فرهادی و رتبه 97 برای فیلم کیارستمی

فیلم نئو-نوآر “جاده مالهالند” شاهکار بی‌بدیل “دیوید لینچ” در صدر فهرست برترین فیلم‌های قرن ۲۱ به انتخاب ۱۷۷ منتقد از ۳۶ کشور دنیا قرار گرفته است.

این فیلم که در سال ۲۰۰۱ اکران شد، بر اساس نظرسنجی “بی‌بی‌سی کالچر” در رتبه‌ی اول قرار گرفته و به دنبال آن “در حال و هوای عشق”و “خون به پا خواهد شد” پل توماس اندرسون که به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ روی پرده رفتند در رده‌های دوم و سوم جای دارند.

جالب اینکه هیچ‌یک از سه فیلم برتر برنده‌ی اسکار بهترین فیلم نشده‌اند.دیگر فیلم‌های حاضر در بین ۱۰ فیلم برتر، “درخت زندگی” ترنس مالیک و “پسرانگی” ریچارد لینکلیتر بوده‌اند. عناوین قابل‌توجه دیگر این فهرست “جدایی نادر از سیمین” به کارگردانی اصغر فرهادی که در رتبه‌ی نهم ایستاده، و “گمشده در ترجمه” سوفیا کاپولا و “شبکه‌ی اجتماعی” دیوید فینچر” بوده‌اند که در میان ۳۰ فیلم اول به چشم می‌خورند.

فیلم “ده” (Ten) ساخته‌ “عباس کیارستمی” نیز در رتبه‌ی ۹۷ قرار گرفته است.”عمل کشتن” به کارگردانی “جاشوا اوپنهایمر” به فهرست ۲۰ فیلم راه پیدا کرده و بالاترین رتبه‌ را در میان عناوین مستند به خود اختصاص داده است.”متیو اندرسون” نویسنده‌ی “بی‌بی‌سی کالچر” توضیح می‌دهد: “می‌خواستیم بهترین فیلم‌های اخیر را شناسایی کنیم. این فیلم‌ها عناوینی‌اند که اغلب مردم بیشتر تحت تأثیرشان قرار گرفته‌اند. امیدواریم که فهرست موجب ایجاد بحث و مناظره شود، نه فقط در بین منتقدین و دوستداران سینما، بلکه تمامی کسانی که از فیلم لذت می‌برند و در مورد اینکه فیلم خوب چیست صاحب نظرند.”

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا