علم پزشکیعلم و تکنولوژيعلمی و فناوری

واکس نانویی برای ماندگاری میوه‌ها

محققان با ساخت نوعی واکس حاوی روغن‌هایی با ابعاد نانومتری، موفق به افزایش ماندگاری میوه‌ها شدند. این محصول باکتری‌ها را تجزیه می‌کند.
به گزارش ماد از تارنمای فیز، دکتر مصطفی اکبولوت استاد مهندسی شیمی با همکاری لوئیس سیسنروس- زاوالوس از گروه کشاورزی و باغبانی دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا روی ساخت محصولی طولانی‌عمل (Long Acting) کار کردند. آنها به دنبال مهندسی محصولی برای افزایش ماندگاری محصولات غذایی بودند که با کمک نانوذرات طولانی‌عمل این مشکل حل شد.

براساس گزارش‌های منتشر شده، در بازار جهانی میوه و سبزیجات بیش از ۵۰ درصد از تولیدات حوزه کشاورزی در مراحل مختلف تولید و پس از برداشت از بین می‌رود.

بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات در حال حاضر دارای لایه‌ای از موم درجه غذا هستند که به دلایل زیبایی و برای جلوگیری از دست رفتن آب محصول به آن مالیده می‌شود. در این تحقیق چنین مومی را با روغن اسانس چوب دارچین کپسوله شدن در نوعی پروتئین مورد استفاده قرار دادند. این روغن که به صورت نانومقیاس کپسوله شده دارای خاصیت آنتی‌باکتریال است.

اکبولوت استاد دانشگاه کالیفرنیا درمورد این تحقیق گفت: ما در عصری زندگی می‌کنیم که فناوری بسیار پیشرفت کرده است. با این حال، صنایع غذایی با این پیشرفت‌ها حرکت نکرده است و مشکلات زیادی در مورد ایمنی مواد غذایی وجود دارد.

وی افزود: این فناوری که نوعی پوشش موم نانویی است، ایمنی محصولات غذایی را تقویت می‌کند و محافظت بیشتری در برابر باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌کند. این پوشش کامپوزیتی اثرات ضدباکتریایی سریع و قوی را ارائه می‌دهد.
این محقق یادآور شد: پاتوژن‌های غذا به ویژه برای میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند بسیار آسیب‌رسان باشد، چرا که به دلیل ماهیت میوه‌ها و سبزیجات، معمولا آنها به صورت خام مصرف شده یا حرارت خیلی کمی به آنها داده می‌شود، در حالی که برای از بین رفتن پاتوژن‌ها نیاز به دمای بالا است.

لوئیس سیسنروس-زاوالوس هم گفت: توسعه این پوشش به ما درک بهتری از تعامل بین موم و میکروارگانیسم‌های ناخواسته داد. من فکر می‌کنم که تأثیر این پوشش‌های مومی بر صنعت مواد غذایی بسیار بزرگ است زیرا این صنعت به دنبال فناوری‌های جدید است. این پوشش نانویی یکی از ابزارهایی است که ما در حال توسعه آن هستیم و در واقع می‌تواند به این صنعت کمک کند تا با این چالش‌ها در برابر پاتوژن‌ها روبرو شود.

وی تصریح کرد: این روغن نانویی، اتصال و زنده ماندن باکتری‌ها بر روی میوه‌ها یا سبزیجات را سخت‌تر می‌کند. باکتری‌ها زمانی که در معرض این روغن قرار می‌گیرند، تجزیه می‌شوند و ماندگار محصول افزایش می‌یابد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا